Dostali jsme dřevostavby na domácí půdu
To nejlepší z české a slovenské scény. O tom je výstava Salón dřevostaveb. Po instalacích v Praze a v Bratislavě ji máme u nás. Protože když je řeč o dřevě, musíme být u toho. U nás jsou prostě dřevostavby doma. Navrhujeme je, vyrábíme a pracujeme v nich.
Pro naše účely jsme výstavě dali podtitul Dřevostavby na dřevostavbě. Umístili jsme ji totiž na střechu budovy F, jejíž konstrukce je celá ze dřeva. Vernisáž byla ve čtvrtek 19. října. Zahájení výstavy předcházela autobusová exkurze po vybraných dřevostavbách v okolí. Šlo o sídlo Kloboucké lesní v Brumově-Bylnici, farní centrum v Lidečku a rozhlednu ve Vysokém Poli.
Vrcholem celého dne byla podvečerní debata o dřevostavbách. Z haly E2 jsme udělali na pár hodin improvizovaný konferenční sál s originální atmosférou. Diskusi architektů Pavla Raka, Kamila Mrvy, majitele společnosti Kloboucká lesní Vojty Dorňáka, architekta a jednatele studia Prodesi/Domesi Pavla Horáka a Radka Hegmona moderoval kurátor našeho Pole designu Dan Merta.
A protože jsme na Poli designu, uzpůsobili jsme tomu i gastro. Do autobusu klasika – řízek mezi dva chleby. Na besedě se pak podávala jídla, která dříve voněla v chalupách na Slovácku a Valašsku několikrát do měsíce. Kontrabáš z brambor a pohanky nebo šumajstr uvařený z krup a fazolí.
Tisková zpráva
Cesta ke skutečné udržitelnosti vede přes kvalitu. A ta rozhodně není levná.
Které dřevostavby tyto podmínky splňují?
Přiblížit jejich užitnou i estetickou hodnotu a zasadit je do kontextu udržitelné výstavby. Právě s touto ambicí vznikla putovní výstava Salonu dřevostaveb. Po představeních v Praze a Bratislavě je 39 realizací k vidění v Bílovicích u Uherského Hradiště. Zde je výstavní instalace součástí platformy Pole designu v areálu Egoé, Bílovice 519. Přístupná je až do 2. ledna.
Projekt Salon dřevostaveb každoročně nabízí to nejzajímavější z oboru – představuje výjimečné projekty, ukazuje špičkové technologie a jejich uplatnění v architektonicky atraktivních stavbách. Je inspirací pro investory, architekty, dodavatele, developery a laickou veřejnost. Otevírá témata využití ekologických materiálů a odpovědného životního stylu.
V Praze byla výstava Salonu dřevostaveb instalována na piazzettě Národního divadla, v Bratislavě v Galerie Spolku architektů Slovenska. V Bílovicích projekt zamířil ještě výše – na plochou střechu jedné z budov v areálu. „Jde o atraktivní prostor, navíc je v tom symbolika. Objekt, v němž jsou umístěny kanceláře, jednací místnosti či showroomy, patří do kategorie velkých multifunkčních dřevostaveb,“ říká historik umění a architektury Dan Merta, kurátor Pole designu.
Výběr z bobulí a debata u dřevěného stolu
Součástí projektu Dřevostavby na dřevostavbě byly i doprovodné akce. Šlo především o exkurzi po tom nejlepším, co aktuálně v oblasti dřevostaveb na Slovácku a Valašsku vyrostlo. Během ní účastníci viděli sídlo společnosti Kloboucká lesní v Brumově-Bylnici, Farní centrum v Lidečku, rozhlednu ve Vysokém Poli nebo domek Ulita a administrativní objekt v Bílovicích.
Debata. Jak rozumět dřevu
Po vernisáži se v Bílovicích uskutečnila odborná debata za účasti architektů Pavla Raka, Kamila Mrvy, majitele společnosti Kloboucká lesní Vojty Dorňáka, architekta a jednatele studia Prodesi/Domesi Pavla Horáka a Radka Hegmona, šéfdesignéra a majitele společnosti Egoé. „V debatě jsme se dotkli mnoha okolností a otevřeli i důležité téma, které zatím příliš nerezonuje – že cesta ke skutečné udržitelnosti vede přes kvalitu. A ta, ať už mluvíme o materiálech, designu nebo konstrukčním řešení, rozhodně není levná,“ podotýká Dan Merta.
Co je Pole designu
Výstava Dřevostavby na dřevostavbě je realizována jako součást dlouhodobé platformy Pole designu. Cílem je v areálu bývalého zemědělského družstva v Bílovicích vytvořit multifunkční prostor nabízející inspiraci. Cestou k tomu jsou stále i dočasné výstavy věnované designu a navrhování, příklady řešení veřejného prostoru, výtvarné dílny nebo setkávání na akcích přímo v areálu a přilehlém kempu. Pole designu zaštiťuje holding Egoé, který celý areál před lety převzal jako brownfield a postupně mu dává novou funkčnost.